CRT26-6.5WH-100
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 100'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
CRT26-6.5WH-100 PDF
Type Description
Series:MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Package:-
Part Status:Obsolete
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:26 AWG
Conductor Strand:7/34
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.161" (4.09mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:32.5kV
Operating Temperature:-90°C ~ 200°C