55PC0211-16-9CS3071
Description
HOOK-UP DUAL WALL STRND 16AWG
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55PC0211-16-9CS3071 PDF
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.071" (1.80mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.008" (0.20mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:150°C