55PC1211-18-9-92CS2502
Description
HOOK-UP DL STRND 18AWG 600V W/R
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55PC1211-18-9-92CS2502 PDF
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:19/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.083" (2.11mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.006" (0.15mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:150°C