55PC0213-10-9CS2861
Description
HOOK-UP DUAL WALL STRND 10AWG
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55PC0213-10-9CS2861 PDF
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:10 AWG
Conductor Strand:37/26
Conductor Material:Copper, Nickel Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.129" (3.28mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.008" (0.20mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C