FLHTC0311-16-6CS3097-L030
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 600V BLUE
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
FLHTC0311-16-6CS3097-L030 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.068" (1.73mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.006" (0.15mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:200°C