55PC2114-22-9-9
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
CBL 1COND STRND 22AWG 600V WHITE
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55PC2114-22-9-9 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Shielded
Wire Gauge:22 AWG
Conductor Strand:19/34
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.007" (0.18mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:150°C