EDH335M250S9RAA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
915151
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EDH335M250S9RAA PDF
Type Description
Series:EDH
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:75 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size:0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Radial, Can - SMD
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CAP 1200 UF 20% 16 V