80USC6800MEFCSN30X45
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
915159
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
80USC6800MEFCSN30X45 PDF
Type Description
Series:USC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.7045 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)