CGS632U075R5L
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
915162
Description
CAP ALUM 6300UF 75V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
CGS632U075R5L PDF
Type Description
Series:CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6300 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):17mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12.74 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max):5.625" (142.88mm)