B43508A9397M2
VIGOR # :
915194
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
DataSheet
B43508A9397M2 PDF
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):320mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.46 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:450 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)