UPV0J121MFD1TA
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915196
Description
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPV0J121MFD1TA PDF
Type Description
Series:UPV
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:175 mA @ 100 kHz
Impedance:1.1 Ohms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)