LNK2G122MSEF
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915199
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNK2G122MSEF PDF
Type Description
Series:LNK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.12 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):2.953" (75.00mm)