EMZK6R3ADA101ME61G
VIGOR # :
915202
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
DataSheet
EMZK6R3ADA101ME61G PDF
Type Description
Series:Alchip™- MZK
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:38 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:95 mA @ 100 kHz
Impedance:2.2 Ohms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)