MAL215943681E3
VIGOR # :
915204
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
DataSheet
MAL215943681E3 PDF
Type Description
Series:159 PUL-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):350mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.93 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:260 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)