EEU-FK0J822L
VIGOR # :
915206
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RAD TH
DataSheet
EEU-FK0J822L PDF
Type Description
Series:FK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:2.408 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.01 A @ 100 kHz
Impedance:14 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)