ALF20C821EL450
VIGOR # :
915209
Description
CAP ALU 820UF 20% 450V PRESSFIT
DataSheet
ALF20C821EL450 PDF
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):138mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.47 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.78 A @ 10 kHz
Impedance:83 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):3.228" (82.00mm)