NEH150M50
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
915212
Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
NEH150M50 PDF
Type Description
Series:NEH
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia x 0.670" L (8.00mm x 17.00mm)