ALC80D333CF025
VIGOR # :
915214
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 33000UF 25V
DataSheet
ALC80D333CF025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:33000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):36mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8.63 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:10.78 A @ 10 kHz
Impedance:31 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)