EKY-101ETD470MJC5S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
915217
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EKY-101ETD470MJC5S PDF
Type Description
Series:KY
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:192 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:480 mA @ 100 kHz
Impedance:170 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)