ALF20G822EB063
VIGOR # :
915220
Description
CAP ALU 8200UF 20% 63V PRESSFIT
DataSheet
ALF20G822EB063 PDF
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):82mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.95 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.03 A @ 10 kHz
Impedance:72 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)