ULD2D120MPD1TD
VIGOR # :
915221
Description
CAP ALUM 12UF 20% 200V RADIAL
DataSheet
ULD2D120MPD1TD PDF
Type Description
Series:ULD
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:12 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:88 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:167.2 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)