EEU-TA1C102
VIGOR # :
915223
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
EEU-TA1C102 PDF
Type Description
Series:TA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.118 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.49 A @ 100 kHz
Impedance:42 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)