EET-HC2G181HA
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
915226
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EET-HC2G181HA PDF
Type Description
Series:TS-HC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.013Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.33 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)