EEU-FC1C822
VIGOR # :
915210
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1C822 PDF
Type Description
Series:FC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:3.128 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.68 A @ 100 kHz
Impedance:15 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.398" (35.50mm)