UPJ1A102MPD1TD
VIGOR # :
915268
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
UPJ1A102MPD1TD PDF
Type Description
Series:UPJ
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:915 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.06 A @ 10 kHz
Impedance:96 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)