UEP1A102MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915269
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UEP1A102MHD PDF
Type Description
Series:UEP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:586.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)