10ZLH1000MEFC10X12.5
VIGOR # :
915313
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
10ZLH1000MEFC10X12.5 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:798 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.33 A @ 100 kHz
Impedance:39 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)