ELXS421VSN181MP40S
VIGOR # :
915315
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
DataSheet
ELXS421VSN181MP40S PDF
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.4872 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.673" (42.50mm)