B43501A9187M67
VIGOR # :
915322
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
DataSheet
B43501A9187M67 PDF
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):370mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.25 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:590 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)