35ML56MEFC8X7
VIGOR # :
915330
Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
35ML56MEFC8X7 PDF
Type Description
Series:ML
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:157.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)