ALS71C432MF450
VIGOR # :
915333
Description
CAP ALUM 4300UF 20% 450V SCREW
DataSheet
ALS71C432MF450 PDF
Part Status:Active
Capacitance:4300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):46mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:19000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:13.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:21.5 A @ 10 kHz
Impedance:30 mOhms
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:2.598" Dia (66.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)