B43305B5157M87
VIGOR # :
915334
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
DataSheet
B43305B5157M87 PDF
Type Description
Series:B43305
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):900mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.13 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.27 Ohms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)