EEE-FK1K101AQ
VIGOR # :
915337
Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V SMD
DataSheet
EEE-FK1K101AQ PDF
Type Description
Series:FK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:375 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:500 mA @ 100 kHz
Impedance:320 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size:0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)