MAL215923271E3
VIGOR # :
915340
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
DataSheet
MAL215923271E3 PDF
Type Description
Series:159 PUL-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):880mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.07 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:560 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)