B43504B2108M67
VIGOR # :
915365
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
DataSheet
B43504B2108M67 PDF
Type Description
Series:B43504
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):140mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.61 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:180 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)