EKMQ630ELL470MF11D
VIGOR # :
915366
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
EKMQ630ELL470MF11D PDF
Type Description
Series:KMQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:216 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)