EKMQ500EC3222MLN3S
VIGOR # :
915369
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
EKMQ500EC3222MLN3S PDF
Type Description
Series:KMQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.5228 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)