LLS2C391MELZ
VIGOR # :
915372
Description
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP
DataSheet
LLS2C391MELZ PDF
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.63 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.445 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)