EEE-HB1C470P
VIGOR # :
915374
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
DataSheet
EEE-HB1C470P PDF
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:119 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)