UPA1C562MHD6
VIGOR # :
915376
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
UPA1C562MHD6 PDF
Type Description
Series:UPA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.423 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.85 A @ 100 kHz
Impedance:18 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)