UPH2W470MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915392
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPH2W470MHD PDF
Type Description
Series:UPH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:430 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)