MAL224631821E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
915420
Description
CAP ALUM 820UF 50V 4000H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL224631821E3 PDF
Type Description
Series:246 RTI-V
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:825 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65 A @ 100 kHz
Impedance:47 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)