DCMC152T450BC2B
VIGOR # :
915422
Description
CAP ALUM 1500UF 450V SCREW
DataSheet
DCMC152T450BC2B PDF
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):89.5mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.102 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.875" (22.22mm)
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):4.125" (104.78mm)