B43511A158M80
VIGOR # :
915425
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP
DataSheet
B43511A158M80 PDF
Type Description
Series:B43511
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):110mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:110 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):3.630" (92.20mm)