ALS80C912NP350
VIGOR # :
915443
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 350V SCREW
DataSheet
ALS80C912NP350 PDF
Part Status:Active
Capacitance:9100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):25mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:22.6 A @ 10 kHz
Impedance:16 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):5.827" (148.00mm)