SLP392M100H7P3
VIGOR # :
915444
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP
DataSheet
SLP392M100H7P3 PDF
Type Description
Series:SLP0712TE (750W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):68mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.59 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)