ECA-1CM470I
VIGOR # :
915447
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
ECA-1CM470I PDF
Type Description
Series:M
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:221 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)