ALC70C362KP400
VIGOR # :
915449
Description
SNAP-IN HIGH CV 85C 3600UF 400V
DataSheet
ALC70C362KP400 PDF
Part Status:Active
Capacitance:3600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):43mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:8.98 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:16.52 A @ 10 kHz
Impedance:25 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)