LAQ2P121MELZ25
VIGOR # :
915457
Description
CAP ALUM 120UF 20% 220V SNAP
DataSheet
LAQ2P121MELZ25 PDF
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:220 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:720 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)