UPS2G100MHD
VIGOR # :
915475
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
UPS2G100MHD PDF
Type Description
Series:UPS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:72 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:115.2 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)